• Krkonoše - zpráva

• Klinika Žižkova Bouda

Oddělení turistické

Adaptační ambulance

Přednosta MUDr. Aleš Pachta, PhD.

Zpráva z pobytu v Krkonoších

Pacienti: 6. A, B, C

Bydliště: Základní škola Karlovy Vary, Krušnohorská 11

Datum: 14. 9. 2023

Výstupní vyšetření z preventivního turistického a adaptačního pobytu

Anamnéza

Obj.: Pacienti jsou výrostci ve věku 11 - 12 let v počtu 55 kusů, vitální, orientovaní, momentálně 300km od bydliště, v přechodu na druhý stupeň, v posledním roce v péči Mgr. Kafuňkové, Mgr. Koniarikové a Mgr. Kučerové. Nyní přijati Mgr. Formánkovou, Ing. Kornatovskou a Ing. Gráfovou. Převzatí bez větších problémů, na výjimky poslouchají instrukce a plní zadané úkoly. Na kurzu zkouší normy obcházet dotazy na jiné pedagogy. V posledních 96 hodinách nachozeno cca 50 km - sestup ze Sněžky, výstup na Hnědý Vrch a cesta do tmy za dobrotou, návštěva Stezky v korunách stromů v Jánských Lázních, léčba pohybového aparátu, zvýšené mentální zátížení vědomostními kvízy - sportovní a přírodopisná tématika. Celkové převýšení cca 1000m. Mírné bolesti a otoky dolních končetin. Nadprůměrná lokomoce v posledních dnech způsobuje mírnou svalovou hypertrofii a úbytek tukové tkáně. Díky čerstvému vzduchu dýchání čisté, v psychické pohodě, rychlá regenerace a stálý přebytek energetických zásob, převážně glukózy. Výživa 1 - 1 - 1 + individuální indikace - při stravování zvýšená hlučnost.

Subj.: porušování norem negují, cítí se unaveni, v posledních dnech nachodili asi 1000 km a překonali převýšení v podobě Mount Everest, strašně bolí nohy, v oblasti se jim líbí, ale zítra už se těší domů, zažili spoustu zážitků, poznali nové přátele

Doporučení: častější pobyt na horském vzduchu, 10 000 kroků a 100 angličanů denně, opakování třídních pravidel a stmelování na výletech a třídnických hodinách, kofola, sociometrie

Kontrola zde 01/25, lyžařský výcvik

prim. MUDr. Antonín Korch; MUDr. Kamila Boučková, CSc.

• Turistický (adaptační) kurz - po čtvrté

• ​​​​​     Vážení horalové a přátelé horské turistiky, zajisté jste již všichni obeznámeni s právě probíhajícím kurzem 6. ročníků, které se právě se svými třídními mentory a horskými průvodci nacházejí na úpatí české nejvyšší hory v Peci pod Sněžkou. Včerejším dnem jsme zahájili v pořadí čtvrtý ročník této turistické akce, která je už podruhé spojena s adaptací čerstvých druhostupňových žáků na nové školní prostředí.

Včerejší den byl započat transportem do více než 300 kilometrů vzdáleného cíle naší poutě. V srdci národního parku je v těžko přístupném terénu nutné vystoupat do 1000 m. n. m. položené Žižkovy Boudy, která nás tradičně přijala se svou horskou pohostinností. Vše se koná samozřejmě pěšky v rámci ochrany přírody a přípravy na náročnější túry. Tu nejnáročnější dostali na svá bedra letošní šesťáci hned druhým dnem pobytu v Krkonoších. Cesta na zázrak moderní technologie v podobě lanového povozu jim zabrala sotva hodinu, ale další hodinu trvalo čekání mezi ostatními nedočkavými turisty ze všech koutů naší země, kteří využili jeden z posledních slunečných dnů tohoto léta k návštěvě nejvyšší české hory. Po kochání se krásnými panoramaty, která Sněžka nabízí, se již po svých karlovarští turisté vydali směrem k ubikacím. Cesta byla sice dlouhá, ale zpestřená poznáváním přírody a hledáním netradičních věcí, předmětů a zvířat v rámci zadaných úkolů při mezitřídní hře.

Po takto náročném dni, kdy si někteří méně zkušení turisté sáhli na dno svých sil za doprovodu bolavých nohou a nepříjemných puchýřů, je zaslouženou odměnou stmelení kolektivů u tepla ohně a opékání buřtů. Všichni se již těší na další desítky tisíc nachozených kroků a nezapomenutelné zážitky v dalších dnech.

(ak)