Dne 29.5.2025 se žáci 7. až 9.tříd zúčastnili kulturní akce pod názvem SPORTFILM Festivalové ozvěny 2025, který nabízí program z mezinárodního filmového světa se sportovní tématikou. Žáci měli možnost zhlédnout tři různé soutěžní snímky uplynulého ročníku Sportfilmu, dále reportáž a povídání o gymnastce Věře Čáslavské, krátký záznam z konference na téma Duševní zdraví: bezpečí dětí ve sportu a zůčastnit se živé besedy s režisérem a rodákem z Karlových Varů Martinem Vrbickým. Nakonec si zkusili i vědomostní kvíz o věcné ceny. Žákům děkujeme za vzorné chování. Mgr. Farkavcová, Mgr. Pourová, Mgr. Sidorova
Novinky
SPORTFILM Festivalové ozvěny 2025
- 29. 5. 2025
Tradice pokračuje - tabla našich devátých tříd
- 21. 5. 2025
Před třemi lety jsme na naší škole zavedli tradici, kdy si žáci devátých ročníků vytvářejí svá školní tabla. Ta letošní si můžete prohlédnout u hlavního vstupu do školy. Budeme se na vás těšit.
Den knihy 2025
- 9. 5. 2025
Dne 23.4.2025 proběhl v naší škole historicky druhý ročník projektového dne, který se stejně jako vloni nesl v duchu dne knihy.
Žáci na prvním stupni se setkali se spisovatelkou Danou Chladovou, jež jim představila svou knihu s názvem Nezbednice Mona, poté navštívili místní pobočku knihovny, kde se dozvěděli, jak to v takové instituci chodí a ve zbylém čase se věnovali svým projektům ve třídě. V neposlední řadě bylo pro žáky v tělocvičně stejně jako vloni připravené představení z projektu Listování. S žáky prvního stupně strávili svůj den také naši nejstarší - deváťáci. S dětmi celý den pracovali a pomáhali s chodem dne. Zúčastněným tímto ještě jednou děkujeme a vážíme si jejich práce.
Na druhém stupni byl již program různorodější. Žáci z šestých ročníků se věnovali dokumentu a následně kvízu ohledně nakladatelství Fragment, sedmáci si prošli stezku věnovanou Hansu Christianu Andersenovi a v osmích ročnících si vyslechli besedu ohledně knihovnictví. Každá ze tříd poté měla možnost navštívit dva workshopy z dílny Galerie WC, konkrétně výrobu recyklopoezie a placek. Pro žáky druhého stupně bylo opět připravené Listování. Den vyvrcholil výrobou plakátů, které se tento rok opíraly o výročí jak narození, tak úmrtí Hanse Christiana Andersena. Žáci měli za úkol nejprve formou brainstormingu sepsat co nejvíce pohádek a poté si každá skupinka vybrala jednu z nich, kterou zpracovala podrobněji. Plakáty budou zdobit spojovací chodbu mezi budovami naší školy až do konce tohoto školního roku.
Den knihy se velice vydařil a doufáme, že si všichni žáci učení trošku jinou formou užili.
5
Seznam přijatých žáků do 1. třídy a dětí do přípravného ročníku pro školní rok 2025/2026
- 6. 5. 2025
Jarní tvoření ve školní družině
- 16. 4. 2025
V úterý 15.4.2025 proběhlo další tradiční jarní tvoření plné smíchu, barev a trochy lepidla na stolech !
Děkujeme všem šikovným dětem a rodičům, kteří s námi přišli rozkvést jarní náladou - a někdy i lepidlem od hlavy až k patě. Vaše výtvory byly krásné, originální a některé dokonce držely pohromadě i bez tavné pistole !
Oceňujeme i vaši kreativitu, trpělivost a odhodlání - zvlášť při boji s quillingovým perem a neposlušnými nůžkami.
Velké díky také za příjemnou atmosféru a přinesené dobroty - tvoření jde přece líp s bábovkou nebo mazancem v jedné ruce a tužkou ve druhé !
Za celý kolektiv školní družiny přejeme krásné, slunečné jaro a těšíme se na další společné (a klidně zase trochu upatlané) tvoření !
27
5. ročník VELIKONOČNÍ SOUTĚŽE
- 14. 4. 2025
VELIKONOČNÍ SOUTĚŽ
Milí žáci a přátelé naší školy, vyhlašujeme již 5. ročník velikonoční soutěže "O nejoriginálnější velikonoční vajíčko a nejpovedenější pomlázku". Zúčastnit se může každý s jednou fotografií vajíčka a jednou fotografií pomlázky. Fotografie posílejte na: kreysova@zsruzovyvrch.eu, nezapomeňte k fotografii napsat jméno autora a třídu. Uzávěrka soutěže je v pondělí 21.4. ve 20.00 hodin.
Vítězové budou odměněni.
Odkládaný projekt ožil
- 1. 4. 2025
Dlouhé roky odkládaný projekt Odboru nor a tunelů města Karlovy Vary konečně ožil. "Jsme rádi, že se nám podařilo prosadit realizaci tohoto zásadní projektu našeho odboru," usmívá se vedoucí pracovník Václav Horník. "Využijeme opuštěné důlní chodby pod Růžovým Vrchem a dokopáním spojíme tamní základní školu s mateřskými školami Krušnohorská a Sedlec. Na práci využijeme žáky základní školy v předmětu Člověk a svět práce, v případě prokopání do Německa i s předmětem Německý jazyk," dodává Horník. Cílem celé akce je snazší přechod dětí z mateřských školy do základní školy, a to jak fyzický, tak do 1. třídy nebo přípravného ročníku. "Usnadníme život spoustě rodičů, kteří mají děti ve škole a školce. Děti ze školky si budou moci v bačkůrkách dojít za starším sourozencem až do výuky, starší sourozenec zase naopak pro svačinu za mladším do školky. Vyzvednout je pak budou moci rodiče na jednom místě," objasňuje záměr Horník. "Jsme velice rádi, že se nám tento úžasný projekt podařilo oživit zrovna 1. dubna 2025."
Školní soutěž ve vaření - "Růžácký Masterchef" – již zná vítězná družstva devátých ročníků.
- 31. 3. 2025
Všechna soutěžní družstva podala nadstandardní výkony. Odborná porota tak měla s volbou vítězných týmů nelehký úkol, neboť výkony byly velmi vyrovnané. Mezi hodnotící kritéria patřila náročnost přípravy (na čas, ingredience, atd.), vzhled a chuť pokrmů, pracovní příprava a závěrečný úklid, ale také týmová spolupráce v týmu.
Řád zlaté vařečky společně s dárkovými balíčky pro rok 2025 tak získala družstva Kočky za plotnou (9.A), Lžičky (9.B) a Šlehačky (9.C).
Gratulujeme!!
Nyní probíhá soutěž u žáků šestých ročníků, kteří ovšem bez větších problémů svými výkony deváťáky dohánějí. Nechme se tedy překvapit, kdo se nakonec stane absolutním „Růžáckým Masterchefem 2025“.
Krušnohorská romance: část druhá – hospitační záznam
- 6. 3. 2025
I. Úvodní část
Jména a příjmení hospitovaných: Aleš Pachta, Antonín Korch, Kamila Boučková, Martin Gombár
Třídy: 7. – 9.
Téma: kurz běžeckého lyžování
Cíle: Abertamská chata, Červená jáma, půjčovna u Lakyho, abertamské pláně, hřbitov, cukrárna
Starty: ZŠ Krušnohorská 11, U lesa, u nuly
Jména a příjmení hospitujících: Albert Pächtte, Anton Körcher, Camille Bouscheck, Martin Gombier
Termín hospitace: 3. – 7. März
II. Pozorovací část
1. Činnosti a aktivity učitele
Soulad cíle a obsahu kurzu: spíše ano (navzdory kombinaci letních a zimních podmínek)
Obsah a cíl kurzu vychází ze ŠVP a je s ním v souladu:
Vhodná volba didaktických metod a organizačních forem podporujících plnění cíle a obsahu i dynamiku procesu: ANO (pondělí bez formy, úterý ladění formy – nasazení správných metod, středa stabilizace formy, čtvrtek vrcholová forma, pátek plánovaný pokles formy)
Odborná úroveň výuky: spíše ANO (genderově nevyvážené)
Nabídka a funkční využívání učebních materiálů a pomůcek vedoucí k naplnění cíle kurzu: ANO (spolupráce s Lakyho půjčovnou)
Vhodná motivace žáků odpovídající jejich potřebám i cíli a obsahu kurzu: ANO (plná penze a celodenní pitný režim)
Efektivní řešení vzniklých problémových situací: spíše ANO (pokusy o noční skupinové práce na pokojích včas odhaleny)
Vystupování učitele je v souladu se známou kulturou školy: tak URČITĚ
2. Činnosti a aktivity žáků
Aktivita žáků
Žáci se spontánně zapojují do činností v rámci kurzu: ANO (strašení, koulování, konzumace sněhu – i žlutého)
Využití (aplikace)
Žáci využívají osvojené pojmy, pravidla, zákonitosti nebo algoritmy při řešení různých situací: spíše NE (na povel STOPA nereagují, pasgang)
3. Klíčové competitions
Štafetový competition, orientační competition, biatlon competition
4. Propojení předmětů
Boty – lyže (SNS, NNN)
Ruce – hůlky – triceps
Mezipředmětové vztahy: SNS se nemá rádo s NNN
5. Prostředí
Viz Krušnohorská romance – část 1
III. Závěrečná část
Co se na kurzu podařilo: láska k prostředí, zvládnutí techniky střídavého běhu a jízdy soupaž
Co je potřeba ještě doladit a jak: bůh Krušnohor nadělí více sněhu, příště pojedeme v únoru
(ak, ap, kb, mg)
8
Krušnohorská romance: část první
- 4. 3. 2025
Jsme opět zde, na vrcholcích Krušných hor jejichž krajina je jako prastarý obraz malovaný chvějící se rukou času. Smrky, staletími zkroucené krutým větrem tu stojí jako strážci věčnosti, zatímco mlhavý opar jímá hřebeny připomínající závoj dávných legend lyžařských kurzů. Opuštěné pláně se rozprostírají do dáli, pokryté ledovými krystaly, jež se třpytí ve světle zapadajícího slunce v dokonalém kontrastu s azurovou modří.
Pěšiny, vinoucí se skrze klidné lesy, kde v tichu lze slyšet jen vzdálené praskání sněhu pod kroky poutníků. Vzduch provoněný pryskyřicí, kde v dálce se ozývá volání krkavce, jakoby připomínal, že zde uprostřed nezkrocené přírody čas prostě plyne jinak. A Červená jáma, náš cíl, se před námi otevírá jako pohádková chaloupka na malebné vyvýšenině, na níž mrazivě teplé slunce kreslí stíny po bělostném koberci.
V ten okamžik jsme zapomněli na ztracený sníh, na namožené svalstvo i na běžecké lyže, které nás nedobrovolně, ale přátelsky objaly při neúspěšném souboji s gravitací a kluzkostí podkladu. Tady, v náruči hor jsme našli něco víc než sport, našli jsme klid, mír, krásu a pocit, že svět je stále plný kouzla.
(akh)
15
Tutanchamon
- 27. 2. 2025
Přiblížit si trochu historie měli možnost žáci naší školy během návštěvy výstavy Tutanchamon. Objevit hrobku faraona přesně ve stavu, jak se podařilo před 100 lety Howardu Carterovi. Spatřit exponáty, které jsou věrohodnou replikou originálního pokladu uloženého v Káhirském muzeu. Nahlédnout do starověkého Egypta. To vše si všichni užili a odnesli si tak hezké zážitky. Závěr dne pak pak žáci strávili v JumpParku.
7
Astronomická olympiáda
- 16. 2. 2025
Během celého podzimu se uskutečnila Astronomická olympiáda, do které se zapojilo vice než 200 žáků naší školy. Koncem roku bylo školní kolo vyhodnoceno a v těchto dnech probíhá krajské kolo, do kterého postoupilo 89 žáků. Ti mají za úkol nejen vypracovat otázky formou testu, ale i pozorování objektů na obloze. Všem děkujeme za jejich snažení a držíme palce v případě účasti v krajském kole.
Exkurze České televize
- 16. 2. 2025
V lednu někteří žáci 2. stupně navštívili budovy České televize v Praze na Kavčích horách. Během exkurze měli možnost prohlédnout si zákulisí a studia, ve kterých se natáčí známé pořady. U některých byli i přímo účastníky. Vyzkoušeli si role moderátora či kameramana. Prošli si i zpravodajská studia, studia sportu. Na závěr dětem v jednom ze sálů bylo předáno vysvědčení za 1. pololetí. Všem se exkurze líbila. Děkujeme pracovníkům ČT za umožnění tohoto nevšedního zážitku.
10
Valentýn? Ne, raději den darování knih
- 14. 2. 2025
To, že datum 14.2. patří všem zamilovaným, ví každý, ale na tento den spadá také mezinárodní den darování knih. A jelikož láska má mnoho podob, rozhodli jsme se v naší škole dnes rozvíjet tu ke knihám. Proto během dnešního dne na Krušnohorské proběhl historicky první knižní swap. Žáci měli možnost během týdne přinést knihy, které dnes byly vystaveny v jídelně, kde si každý, kdo knihu přinesl, mohl vybrat novou. Žáci se tedy nadšeně vrhnuli ke knihám a každý si vybral své čtivo, se kterým může trávit například nadcházející jarní prázdniny. Pilotní verze akce byla velice vyvedená a doufáme, že v příštím roce bude účast ještě větší!
Otevřen e-shop se školním oblečením
- 11. 2. 2025
VALENTÝNSKÉ SRDCE
- 5. 2. 2025
VALENTÝNSKÉ SRDCE
MILÉ DĚTI, MILÍ DOSPĚLÍ,
Blíží se 14. únor – Den svatého Valentýna, který oslavujeme jako den všech zamilovaných. ❤️
Pokud v naší škole máte někoho, koho máte rádi, někoho, koho milujete nebo třeba někoho, komu chcete udělat radost nějakým milým a příjemným vzkazem, máte možnost.😊
Napište cokoli milého, napište, komu váš vzkaz máme doručit, do jaké třídy chodí a vhoďte do tohoto velkého srdce, které bude umístěno ve vestibulu školy
ve čtvrtek 6. února v 15.30 hodin.
Můžete napsat úplně komukoli.😊
Možnost máte do čtvrtka 13. února, do 15.30 hodin.
Pošta bude doručena v pátek 14. února. ❤️
Celoroční soutěž tříd - leden
- 2. 2. 2025
V lednu proběhlo další kolo celoroční soutěže. Tentokrát z přírodovědné oblasti. Žáci měli za úkol vypracovat několik úloh z přírodopisu, fyziky, zeměpisu.
Přinášíme výsledky:
Třídy 6.+7. roč.
1.m. - 7.C (30 b.)
2.m. - 6.B (22b.)
3. m. - 7.B (16 b.)
4. m. - 6.C (14 b.)
6.A, 7.A - 0 b.
Třídy 8.+9. roč.
1.-2. m. - 8.B (17,5b.)
1.-2. m. - 9.C (17,5 b.)
8.A, 9.A, 9.B - 0 b
Finanční gramotnost - okresní kolo II. kategorie
- 29. 1. 2025
V lednu proběhlo okresní kolo soutěže Finanční gramotnost v II. kategorii (žáci 2. stupně). Soutěžící prověřili své znalosti z financí, rozpočtu. Naší školu reprezentovalo družstvo složené ze žáků devátých tříd.
Tento tým vyhrál okresní kolo a postupuje do krajského kola. Velmi gratulujeme a držíme palce v dalším zápolení.
Finanční gramotnost - okresní kolo I. kategorie
- 29. 1. 2025
V lednu proběhlo okresní kolo soutěže Finanční gramotnost v I. kategorii (žáci 1. stupně). Soutěžící prověřili své znalosti z financí, rozpočtu. Naší školu reprezentovalo družstvo složené ze žáků pátých tříd, Patrik K., Kristýna D. a Patrik P.
Tento tým skončil na 2. místě okresního kola a postupuje do krajského kola. Velmi gratulujeme a držíme palce v dalším zápolení.
Kurs narciarski z czesko-polskiego pogranicza w Pecu pod Śnieżką: Pierwsze trzy dni pełne wrażeń
- 21. 1. 2025
- 1
Niedziela: Pięć godzin, trzy kilometry i trochę potu
Zima pokazała swoje łagodniejsze oblicze, gdy 47 uczniów i 4 odważnych nauczycieli wsiadło do autobusu w Karlowych Warach w niedzielę rano. Walizki były załadowane, narty bezpiecznie przypięte, a optymizm przepełniał nas, gdy wyruszaliśmy w kierunku Peca pod Śnieżką. Podróż trwała około pięciu godzin, co dało mnóstwo czasu na wszystkie ulubione czynności - od jedzenia przekąsek, przez słuchanie playlist, po próby śpiewania piosenek w synchronizacji (należy dodać, że autorzy oryginałów mogliby zaprotestować).
Do Pecu dotarliśmy około 14:00, gdzie czekał nas pierwszy sportowy wyczyn: trzykilometrowa wędrówka pod górę do chaty Žižkova. „Czy możemy pojechać kolejką linową?” padło z tłumu, ale odpowiedź nauczycieli była nieubłagana - nogi w ruch! Po drodze odkryliśmy, że ulubionym zwrotem dnia było: „Jak daleko jeszcze?” i „Kto niesie mój plecak?”. Jednak po przybyciu do schroniska zmęczenie zniknęło - górskie widoki i przytulne pokoje były wystarczającą nagrodą.
Poniedziałek: grupy, śnieg i pierwsze upadki
Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem organizacji i pierwszych narciarskich doświadczeń. Rano dzieci zostały podzielone na cztery grupy sprawnościowe. Przypominało to trochę nabór do ligi NHL - śmiech, napięcie, czasem nerwowe spojrzenia, ale w końcu każdy znalazł swoją grupę. Ci, którzy już jeździli na nartach jak zawodowcy, cieszyli się z zaawansowanych technik zjazdowych. Początkujący natomiast dowiedzieli się, że pług służy nie tylko do odśnieżania, ale także do hamowania.
Po porannym programie czekał na nas lunch w Žižkov's Hut, gdzie pierogi zniknęły szybciej niż pierwszy wiosenny śnieg. Po południu przyszła kolej na pogłębienie naszych porannych umiejętności - i tak, komuś nawet udało się po raz pierwszy przejechać bez upadku.
Wtorek: idealne warunki i entuzjazm w pełnej krasie
Dzisiejszy dzień przywitał nas jak z pocztówki - lazurowe niebo, świeżo przygotowane stoki i temperatury nieco poniżej zera. Po dobrym śniadaniu wszystkie grupy ruszyły na stoki. Doświadczeni narciarze ćwiczyli pokonywanie zakrętów, a niektórzy odważyli się nawet na małe skoki. W międzyczasie początkujący z entuzjazmem odkrywali magię posłuszeństwa nart i zatrzymywania się dokładnie tam, gdzie powinny - co nie zawsze miało miejsce, o czym świadczyły humorystyczne upadki kończące się napadami śmiechu.
Nauczyciele okazali się nie tylko wykwalifikowanymi instruktorami, ale także zabawnymi komentatorami - powiedzonka takie jak „Czy to był łuk, czy szukałeś zgubionej rękawiczki?” można było usłyszeć niezliczoną ilość razy przez cały dzień.
Podsumowanie: Narty i relaks
Po trzech dniach okazuje się, że kurs w Pecu pod Śnieżką to strzał w dziesiątkę.Dzieci są coraz lepsze, śnieg jest świetny, a nauczyciele wciąż utrzymują wysokie morale.Z niecierpliwością czekamy na kolejne dni, ale to już inna historia...
Tonczek Korchowietz - zewnętrzny członek kursu