Milí sportovní přátelé, třetí den turistického kurzu jsme se vydali do nejvyšší možné nadmořské výšky, kterou naše území nabízí. Se svou výškou 1603 m. n. m. se Sněžka řadí mezi našeho tuzemského hegemona mezi vrchy. Horolezecká výprava sestoupila v 9:15 středoevropského času ze svého výškového tábora na lanovku do Pece pod Sněžkou. Díky dnes již příznivým povětrnostním podmínkám byl pak v 11 hodin nejvyšší bod republiky za pomoci moderní techniky dobyt. Na vrcholu hory všichni účastníci výpravy spatřili krásy našeho národního parku z ptačí perspektivy. Řídký vysokohorský vzduch ale způsobil ztrátu jednoho mobilního zařízení, které se náhle ocitlo pod podlahou terasy místního obchůdku se suvenýry. Ovšem v rámci tréninku na Strongman Mountain Hill podlahu pomohli přizvednout naši siláci a placatý pomocník pro každodenní život tak byl bez úhony zachráněn.
Následným poznáním byl pro některé poutníky fakt, že se po opuštění Sněžky ocitli na území našich severních sousedů, ale po zdolání několika polských kilometrů se karlovarská expedice vrátila v míru kolem Československého opevnění zpět do rodné krajiny. Zde přes Úpské rašeliniště doputovala až k prameni Bílého Labe. U Památníku obětem hor proběhl jeden z mnoha občerstvovacích pit-stopů a kolem sněhové Mapy republiky se naši turisté pozvolně vrátili do místa noclehu na již notoricky známou Žižkovu boudu. Horská túra čítala celkem kolem 30 000 kroků, což je parádní výkon, který jistě si zaslouží naše uznání.
(ak, mg)
